O větrání je na internetu napsáno mnoho článků, my se však budeme věnovat správnému větrání v domech nebo bytech, které jsou nebo byly zatíženy vzlínající vlhkostí. Tyto prostory je potřeba zároveň i vysoušet.
Ve vlhkém zdivu je mnohem více vody, než si dovedete představit, ta se postupem času odpařuje. Nejvíce se jí odpaří do vnitřního prostředí, tím se vzdušná vlhkost výrazně zvýší. Hlavně v nově zateplených domech se potýkají s nedostatečnou výměnou vzduchu, takže hrozí zvýšená vlhkost a výskyt plísní. Čím vyšší je vlhkost, tím větší jsou náklady na dosažení požadované teploty v daném prostoru.
Zvýšenou vzdušnou vlhkost poznáte tak, že se vám v zimním období sráží vlhkost na oknech. Vzdušnou vlhkost si můžete změřit vlhkoměrem, optimální vlhkost je někde kolem 35 - 50%.
Důležité je mít větrání pod kontrolou. Při vaření zapnout digestoř s odtahem ven, po koupání vyvětrat koupelnu ven ne do bytu a sušit prádlo jinde než v obytné místnosti. Do koupelny je vhodný koupelnový ventilátor s vlhkostním čidlem, který se sám zapíná i vypíná podle okamžité vlhkosti.
Nejspolehlivější je to vyřešit řízeným větráním.
Co to je řízené větrání? Je to sestava dvou nebo více bezhlučných ventilátorů s rekuperací tepla, které se spínají v závislosti na vnitřní teplotě a vlhkosti, s tím, že v zimním období umějí drahé odsávané teplo rekuperovat, to znamená vracet zpět do místností.